strona główna Przedawnienie T-Mobile, Ultimo, Provident a przedawnienie

T-Mobile, Ultimo, Provident a przedawnienie

Dariusz Kostyra
Autor: Dariusz Kostyra
Doradca Prawny
Ponad 8 lat doświadczenia
Doktorant PAN
Sprawa dotyczy wezwania do zapłaty, jakie otrzymałam z firmy Ultimo. Sprawa pokrótce wygląda następująco. W dniu 19 listopada 2013 moi rodzice otrzymali list zwykły z firmy Ultimo zaadresowany na moje imię i nazwisko. Z rodzicami nie mieszkam od około siedmiu lat. Następnie zadzwoniłam na podany w wezwaniu numer telefonu i poprosiłam o udostępnienie mi stosownych umów dotyczących wymaganych zobowiązań-gdyż nigdy nic nie kupiłam od tej firmy(ULTIMO) ani też nie pożyczałam od nich pieniędzy i nie widzę podstaw, aby żądali ode mnie tych spłat. Firma Ultimo poinformowała mnie, że mam u nich trzy zadłużenia. Dwie sprawy to rzekomo niespłacone pożyczki w firmie Provident sprzed około dziesięciu lat. Trzecia sprawa dotyczy T-Mobile – tylko ja nigdy nie miałam telefonu u tego operatora. Miałam tylko umowę z Erą również około ośmiu lat temu. Nie pamiętam, czy i w jakich wysokościach dokonałam wpłat-nie mam już żadnych potwierdzeń uiszczonych kwot. Nie pamiętam, od kiedy nie korzystam już z usług tego operatora i od kiedy nie korzystam z tego numeru telefonu. O ile pamiętam to umowa została wypowiedziana w maju 2005 roku niestety z mojej winy - gdyż nie byłam w stanie spłacić zaległych rachunków.
 
Bardzo proszę o pomoc - czy muszę spłacić tej firmie wymagane kwoty?  Jak można po tylu latach żądać ode mnie tych spłat-czemu Provident i T Mobile - wcześniej nie prowadzili działań zmierzających do wyegzekwowania tych kwot? Czy te roszczenia nie uległy przedawnieniu? Czy warto napisać pismo o przedawnieniu do Ultimo?
Zgodnie z Kodeksem cywilnym z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne. 
 
W praktyce napisanie pisma do firmy Ultimo poskutkuje kontaktem windykatora i informacją, iż dług przedawniony jest nadal wymagalny. Przedawnione roszczenie nie wygasa, tylko zamienia się w tzw. zobowiązanie niezupełne (naturalne), którego cechą jest niemożność jego przymusowej realizacji. Zarzut przedawnienia może być skutecznie podniesiony tylko po upływie terminu przedawnienia. Zarzut ten nie musi być podniesiony w toku procesu, może on być podniesiony także przed wytoczeniem powództwa, gdy tylko wierzyciel zażąda od dłużnika spełnienia świadczenia. Jeżeli wierzyciel nie zgodzi się z podniesionym poza sądem zarzutem przedawnienia i pomimo to wystąpi do sądu z przedawnionym roszczeniem przeciwko dłużnikowi, to moim zdaniem, dłużnik w trakcie procesu powinien ponownie podnieść taki zarzut, chociażby z przyczyn dowodowych (może również powołać się przed sądem na wcześniejsze skorzystanie z tego zarzutu).
 
Na chwilę obecną najlepiej aby pisemnie poinformowała Pani firmę Ultimo o zmianie adres i informowała za każdym razem gdy do takiej zmiany dojdzie. Po otrzymaniu pozwu z sądu natomiast należy wnieść odpowiedź na pozew w którym należy podnieść zarzut przedawnienia dochodzonych roszczeń a w przypadku otrzymania nakazu zapłaty tenże zarzut należy podnieść w sprzeciwie od nakazu zapłaty.
 
Oczywiście nadmienią, iż ma Pani absolutną rację co do samego przedawnienia roszczenia. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Zarówno roszczenia firmy Provident, jak również roszczenia T-Mobile jako związane z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą przedawniają się z upływem lat trzech.
 
Natomiast nie powinna się godzić Pani na jakiekolwiek spłaty tych długów, nawet symboliczne czy też zawierania ugód w tym zakresie bowiem może to być potraktowane jako zrzeczenie się zarzutu przedawnienia.
Masz problem natury prawnej? Zadaj pytanie naszym specjalistom


2014-10-15 19:00
Stanislawa napisał(a):
Od wielu lat zaciągałam pożyczki w Providencie ostatnia w 2006 roku i nie spłaciłam całości,zaczęli mnie nachodzić windykatorzy Providenta i zastraszać cala rodzinę, po ostrej mojej interwencji telefonicznej do Providenta zrobiło się cicho czyli od stycznia 2008 roku zaległa cisza w tym roku odezwał się Ultimo i dostałam wezwanie na sprawę sądową. Co robić?
2014-02-25 10:30
Kasia napisał(a):
Proszę o informacje, bo dostałam informacje o kupieniu długu przez firmę windykacyjna od sieci t-mobile. Umowa była zawierana w 2010 roku wiec już prawie minie 4 lata od tego wszystkiego skontaktowałem się z nimi telefonicznie i zapytałam, o co chodzi i jak to załatwić pani kazała wpłacić 100 zł i wysłała mi na email ugodę do podpisania. Czy ten dług nie jest już przedawniony dodam, iż z małego rachunku wyrosła olbrzymia kwota? Czy kontakt teł uznany został za przyznanie długu? Napisałam do nich również żeby mi wysłali kopie umów jakie zawierałam bo nie jestem pewna czy rzeczywiście ja podpisywałam te umowy i chce mieć pewność ze to będę spłacała swój dług a nie kogoś.
Dodaj komentarz
Opinie klientów
Jestem bardzo zadowolona z usług Kancelarii. Pełen profesjonalizm, indywidualne podejście do sprawy. Kancelaria pracuje cały tydzień, mój proble...
Renata
Bardzo szybka odpowiedz na mój problem. W ciągu trzech godzin przygotowany sprzeciw od nakazu zapłaty, w moim przypadku w 1000% skuteczny. Dzięki ...
Tomek
Najczęściej komentowane
Zgodnie z art. 96§3 Kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz, użytkownik...
Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty,...
Uprawnienie do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty przysługuje pozwanemu,...
W naszej historii skutecznie pomogliśmy już wygrać setki spraw przeciwko CERES...
Na chwilę obecną nie znając jeszcze treści powołanych przez Raport 3 Niestandaryzowany...
Bardzo proszę o pomoc i wskazówki co mogę w tej sprawie zrobić. Po pierwsze...
Właściwe w niniejszej sprawie jest wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego....
Zgodnie z Kodeksem cywilnym z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych,...